PL / EN
   

Garderoba

Najlepsze niezależne grupy teatralne z całego kraju, 10 spektakli konkursowych, 3 wydarzenia towarzyszące, m.in. pokaz mistrzowski spektaklu „Teczki” legendarnego Teatru Ósmego Dnia i koncert Marcina Januszkiewicza „Osiecka po męsku”. W ostatni weekend marca (24-26 marca 2017) zapraszamy do Białołęckiego Ośrodka Kultury na ogólnopolski XVIII Festiwal Teatrów Niezależnych GARDEROBA.

„Garderoba” to jedno z ważniejszych cyklicznych wydarzeń artystycznych Białołęckiego Ośrodka Kultury i jednocześnie wielkie święto teatru niezależnego, offowego i nieinstytucjonalnego. Podczas Festiwalu spotykają się, wymieniając doświadczenia, najlepsze zespoły z całego kraju. Dlatego też w tym roku przyszedł czas na zmianę nazwy. Zdaliśmy sobie sprawę, że Festiwal – znany przez 17 lat jako „Garderoba Białołęki” – już dawno przestał być lokalnym stołecznym konkursem i stał jedną z najbardziej prestiżowych ogólnopolskich imprez teatru niezależnego. Dlatego stał się po prostu „Garderobą”.

Festiwal ma charakter konkursu otwartego dla publiczności. Spektakle oceniali wybitni przedstawiciele środowiska teatralnego m.in.: Jarosław Kilian, Jarosław Gajewski, Maciej Wojtyszko, Adam Woronowicz, Jacek Sieradzki, Łukasz Drewniak, Irena Jun i Jacek Cieślak. W tegorocznym jury zasiądą: 

Jarosław Kilian

Przewodniczący Jury, od 18 lat na każdej Garderobie. Reżyser teatralny i operowy, historyk sztuki, w latach 1999 – 2010 dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Warszawie, prodziekan Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie, wykładowca Collegium Civitas. Ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię na Akademii Teatralnej w Warszawie. Odbył staż u Petera Brooka w Wiedniu. Od 1990 roku pracuje w teatrach dramatycznych i operowych w całej Polsce.

Jacek Kopciński

Literaturoznawca, krytyk literacki i teatralny. Redaktor naczelny miesięcznika „Teatr”. Profesor Instytutu Badań Literackich PAN, gdzie od 2012 roku kieruje Ośrodkiem Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym. Szef Katedry Badań nad Teatrem i Filmem Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W latach 2012 – 2013 wydał dwutomową antologię „Transformacja. Dramat polski po 1989 roku”.

Joanna Szczepkowska

Aktorka teatralna i  filmowa, publicystka i pisarka. Jest odtwórczynią wielu ról szekspirowskich, zagrała m.in. Julię, Lady Makbet, Katarzynę w „Poskromnieniu złośnicy”. Jako pisarka opublikowała m.in. zbiór opowiadań pt. „Fragmenty z życia lustra”, powieść „Kocham Paula McCartneya”, sagę rodzinną "Kto ty jesteś" i "Wygrasz jak przegrasz" oraz  tomik poezji „Ludzie ulicy i inne owoce miłości”. Jest autorką sztuk teatralnych m. in. „ADHD i inne cudowne zjawiska. Wykład nieprzewidywalny”, „Goła Baba” i  „Pelcia, czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu”. Laureatka wielu nagród m.in.: Feliksa Warszawskiego w kategorii Najlepsza Pierwszoplanowa Rola Kobieca, „Wiktora” dla osobowości telewizyjnej i Srebrnego Krzyża Zasługi (1989).

Od wielu lat tradycją Garderoby jest powoływanie drugiego, niezależnego zespołu jurorskiego, którego członkami zostają przedstawiciele Białołęckiego Zagłębia Teatralnego, przyznający nagrody i wyróżnienia jako "Loża Teatrów Białołęckich". 

18. edycja „Garderoby” po raz pierwszy odbywa się w dwóch przestrzeniach należących do Białołęckiego Ośrodka Kultury: w sali widowiskowej przy ulicy van Gogha 1 oraz nowej sali widowiskowej przy ulicy Głębockiej 66, między którymi kursować będzie festiwalowy autobus. Spektaklom konkursowym towarzyszyć będą się pokazy specjalne, koncerty, warsztaty i spotkania.

Program XVIII GARDEROBY dostępny TUTAJ